Na powitanie Benedykta XVI
Kiedy Karol Wojtyła obejmował Tron Piotrowy, największym niebezpieczeństwem w sferze religii pozostawała tzw. teologia wyzwolenia, rozwijająca się głównie w Ameryce Południowej. W 1996 r. w Guadalajarze prefekt watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary kardynał Joseph Ratzinger stwierdził, że zagrożenie to minęło wraz z upadkiem komunizmu, ale jego miejsce zajęła "pluralistyczna teologia religii", której głównym "poligonem" pozostaje Azja. Dziewięć lat po tej diagnozie nadal zachowuje ona swoją aktualność.
RÓWNOLEGŁE DROGI DO ZBAWIENIA?Najogólniej rzecz ujmując, "pluralistyczna teologia religii" uznaje równoległość wielu różnych dróg do zbawienia, podważając wyjątkowość odkupieńczej misji Chrystusa. Przeciwko takiej interpretacji chrześcijaństwa wymierzona była głośna deklaracja watykańska "Dominus Iesus" z 2000 r., powtarzająca tradycyjną naukę katolicką, że nie ma innej drogi do osiągnięcia życia wiecznego niż przez Jezusa Chrystusa. Wciągu ostatnich lat w Europie Zachodniej pojawiło się wiele milionów imigrantów z krajów muzułmańskich. Przed Kościołem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta