ODPOWIEDŹ MINISTERSTWA GOSPODARKI Z 18 KWIETNIA 2005 R.
W myśl art. 775 §1 kodeksu pracy, pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową.
Przepisy prawa pracy posługują się pojęciem stałego miejsca pracy, wiążąc z jego określeniem możliwość realizacji przez pracownika niektórych uprawnień ochronnych związanych ze stosunkiem pracy (np. art. 178 § 2 k.p.) lub obowiązek pracodawcy wypłacenia pracownikowi określonych należności.
Ponieważ przepisy prawa pracy nie zawierają definicji "stałego miejsca pracy", można by przyjąć, iż do jego określenia, dla celów stosowania art. 77 k.p., powinno dojść w układach zbiorowych pracy, regulaminach wynagradzania bądź w umowach o pracę zawieranych z pracownikami.
Charakter i rodzaj pracy wykonywanej przez pracownika lub struktura organizacyjna pracodawcy determinują niejednokrotnie, iż stałym miejscem pracy pracownika może być np. więcej niż jedna miejscowość lub określona trasa.
Świadczenie pracy w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta