Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Granice absurdu

12 czerwca 1993 | Świat | SW

Ochrona praw mniejszości w Ameryce Północnej

Granice absurdu

W Ameryce Północnej jest bardzo wiele przykładów na to, jak prawa chroniące mniejszości przekraczają granice absurdu.

Statystyka dotycząca przestępczości w wielkich miastach amerykańskich to w przybliżeniu statystyka ukazująca procentowy udział Murzynów w populacji danego miasta. Na pierwszym miejscu jest Waszyngton (największy wskaźnik przestępczości na jednego mieszkańca i jednocześnie największy odsetek ludności murzyńskiej -- ponad 70 proc. ). Niemniej nie do pomyślenia jest publiczne stwierdzenie, że w raz ze wzrostem liczby czarnych wzrasta przestępczość. O soba, która by coś takiego powiedziała, lub gazeta, która by to opublikowała, byłaby natychmiast oskarżona o rasizm.

Jeden z amerykańskich senatorów trzy lata temu porównał wspomniane statystyki i oświadczył publicznie, że dzielnice wielkich miast ulegają degradacji, jeśli wprowadzają się do nich Murzyni. Stwierdzeniem tym wywołał skandal i za swoje słowa musiał później gorąco przepraszać. W niektórych rejonach Kanady istnieją przepisy, które wymagają od pracodawców przyjmowania do pracy kolorowych nawet w tedy, jeśli zgłaszający się na to samo stanowisko biali...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 58

Spis treści
Zamów abonament