Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Do redakcji

12 czerwca 1993 | Kraj | SK

Do redakcji

Kwestia zawetowania przez pana prezydenta Lecha Wałęsę ustaw emerytalnychz 3 i 6 lutegobudziwątpliwościnaturyprawnej. Ustęp 2 artykułu 18 Ustawy Konstytucyjnej z 17 października 1992 r. brzmi: " Prezydent podpisuje ustawę w ciągu 30 dni od dnia przedstawienia i zarządza jej ogłoszenie w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej".

Ust. 3 cytowanego artykułu stanowi: "Prezydent może odmówić podpisania ustawy i z umotywowanym wnioskiem przekazać ją Sejmowi do ponownego rozpatrzenia. Po ponownym uchwaleniu ustawy przez Sejm większością 2/ 3 głosów prezydent w terminie 7 dni podpisuje ustawę i zarządza jej ogłoszenie. .. ".

Prezydent zawetował ustawy emerytalne i swą decyzję wraz z uzasadnieniem przesłał 30 maja (w niedzielę) Sejmowi. Prezydent powołał się wprost na ust. 3 art. 18 Ustawy Konstytucyjnej. Z treści art. 18 ust. 3 wynika, że prezydenckie prawo weta jest nierozerwalnie związane z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 58

Spis treści
Zamów abonament