Nauczyciele -- jaka przyszłość
Nauczyciele -- jaka przyszłość
Czy nauczycielom grozi bezrobocie; kto z ponad półmilionowej grupy zatrudnionych w szkołach może się uważać za wykwalifikowanego pracownika; ile godzin powinien pracować nauczyciel -- to problemy wymagające rozstrzygnięcia.
Zmienne kwalifikacje
Ilu jest nauczycieli w Polsce? Na to proste pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, zwłaszcza teraz, gdy przedszkola i część szkół podstawowych przejęły samorządy, a szkoły zawodowe, podporządkowane dotąd w znacznej części innym niż MEN resortom, porzucane przez macierzyste zakłady pracy są przejmowane przez kuratoria.
Według danych GUS w roku szkolnym 1992/ 93 w przedszkolach pracowało 76 tys. nauczycieli, około 319 tys. -- w szkołach podstawowych (przy czym w szkołach podstawowych niepaństwowych było zatrudnionych 49 tys. nauczycieli, z tego 47, 9 tys. w szkołach samorządowych, a 1, 1 tys. w szkołach organizacji społecznych) . W liceach ogólnokształcących było 28 tys. nauczycieli (w tym w 235 niepaństwowych pracowało 1, 3 tys. nauczycieli) . Poza tym pracowało w szkołach zawodowych: zasadniczych -- 34 tys. nauczycieli, średnich -- 46, 6 tys. i policealnych -- 3, 3 tys. Jeśli dodać do tego nauczycieli szkół artystycznych w sumie wychodzi 512 tys. osób.
MEN szacuje, że na około 550 tys. nauczycieli zatrudnionych w szkołach i placówkach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta