Narody bez własnego państwa
Narody bez własnego państwa
"Na świecie jest 5 tys. różnych ludów, a państw, które zostały uznane, mniej niż 200" -- twierdzi Michael van Walt, sekretarz generalny Organizacji Ludów i Narodów Niereprezentowanych (UNPO) . Wiele tych społeczności pragnie tylko, by przestrzegano praw człowieka i aby nikt nie chciał pozbawić ich tożsamości kulturowej. Inne, zdaniem pana van Walta jest ich blisko 50, przez wzgląd na swe historyczne i polityczne znaczenie dążą do utworzenia własnego państwa. Dążenia takie często przeradzają się w krwawe waśnie, a nawet w wojny domowe. "Problemy mniejszości są ciągle najważniejszymi źródłami wewnętrznych i międzynarodowych napięć, konfliktów i wojen" -- twierdzi dr Stephen Kux w swym artykule opublikowanym w grudniu w kwartalniku "Sprawy Międzynarodowe". Obecnie tylko na terenie b. ZSRR trwa, lub się tli, kilkanaście konfliktów zbrojnych.
Wojny narodów
W alczą ze sobą O rmianie i Azerowie, Gruzini i Abchazi, Osetyjczycy i Ingusze. W Bośni i Hercegowinie Serbowie i Chorwaci, dotąd nieprzejednani wrogowie, przestali strzelać do siebie i ruszyli na Muzułmanów. W Kosowie Albańczykom, którzy stanowią tam ok. 90 proc. mieszkańców, granice wolności i swobód wyznaczają serbskie czołgi. Za rządów Todora Żiwkowa w Bułgarii wielu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta