Rekordowe zyski
Tak dobre rezultaty były w znacznej mierze spowodowane obniżeniem stawki podatku dochodowego z 27 do 19 procent. Zbiegło się to z wyraźną poprawą sytuacji gospodarczej, która przełożyła się na wzrost popytu na usługi banków. Banki lepiej radziły też sobie z ryzykiem, dzięki czemu nie musiały tworzyć tak wysokich rezerw na kredyty jak w poprzednich dwóch latach.
Poprawę koniunktury najlepiej widać po wzroście sumy bilansowej sektora bankowego, która zwiększyła się w ubiegłym roku o10 proc. (o 5,4 proc., po uwzględnieniu inflacji). To doskonały wynik po niewielkim spadku w 2002 r. i wzroście tylko o 4,8 proc. w 2003 r. Dzięki tak dużej dynamice w 2004 roku relacja aktywów polskich banków do PKB nieznacznie wzrosła, o 0,9 pkt proc., do 60,9 proc. I tak należy jednak do najniższych w UE - mniejsza jest tylko na Litwie.
Jak podaje nadzór bankowy, czynnikiem wzrostu aktywów banków komercyjnych były przede wszystkim lokaty międzybankowe. Dynamika kredytów dla sektora niefinansowego wynosiła zaledwie 2,4 proc., przy czym zadłużenie przedsiębiorstw zmniejszyło się nawet o4,6 proc....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta