Gdy wkracza nowy szef
Czy mamy do czynienia z przejęciem zakładu pracy przez nowego pracodawcę według art. 23 1 k.p., jeżeli nie zmieniają się warunki zatrudnienia ani w szczególności miejsce świadczenia pracy? Dla pracowników przejęcie wprowadziło jedynie zmianę polegającą na tym, że inny podmiot wypłaca wynagrodzenia. Czy można zatem mówić o jakimkolwiek przejęciu?
Nawet jeżeli w wyniku przejścia firmy na nowego przedsiębiorcę dla pracowników nie zmieniają się zasady świadczenia pracy oraz samo jej miejsce, to nie można kwestionować, że przejęcie w trybie art. 23 1 k.p. było niewłaściwe. Z punktu widzenia prawa pracy, choć zachowane zostają dotychczasowe warunki zatrudnienia, to zmienia się pracodawca. Ten nowy pracodawca zajmuje w stosunkach pracy miejsce dotychczasowego.
Czy możliwa jest taka sytuacja, aby spółka córka przejęła część firmy spółki matki, nie podpisując umowy kupna-sprzedaży, a jedynie wydzierżawiając część poszczególnych jednostek terenowych pracodawcy?
Tak. Jest to możliwe. Przejęcie zakładu pracy przez nowego pracodawcę nie musi być wynikiem jedynie umowy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta