Czas na mobilność
Różnica w cenie między pecetem z monitorem LCD a notebookiem nie przekracza obecnie 20 proc. Komputery przenośne stały się więc dostępne dla małych i średnich przedsiębiorstw. Na przykład najczęściej sprzedawane notebooki FSC na początku 2004 r. kosztowały 3,7 tys. zł, w 2005 r. już 2,5 tys. zł.
Konfiguracje najnowszych notebooków nie są wcale gorsze niż porównywalnych komputerów stacjonarnych. Bardzo wydłużył się także czas pracy na bateriach. Najlepsze komputery przenośne mogą obecnie działać na takim zasilaniu nawet 7 godzin, a standard to około 3 godzin. Dotyczy to czasu pracy w warunkach pełnego użytkowania, czyli gdy wykonywane są zadania wymagające dużego poboru mocy. W innych przypadkach zaawansowane tryby oszczędzania baterii mogą okres zasilania wydłużyć nawet 2,5-krotnie.
Zmalała także waga notebooków. Pojawiły się urządzenia typu slim i ultra o wadze 1,22 - 2 kg. Zwykle waga nieco powyżej 2 kg jest standardowa. Notebooki - za pomocą dołączanych modułów WiFi - umożliwiają dostęp do sieci firmy nie tylko w biurze, ale - dzięki hotspotom - także w mieście, a nawet za granicą.
Coraz więcej małych firm decyduje się więc na ich zakup. Jest to...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta