Odcienie czarnej miłości
W "Pieśni Salomonowej" (1977) mężczyzna uparcie szukający korzeni swojej skłóconej rodziny dociera do miejsca, w którym pamiętana jest opowieść o jego pradziadku, mitycznym Afrykaninie, który na oczach innych wzniósł się w powietrze i odfrunął z kraju niewoli. W ezoterycznej powieści "Umiłowana" (1987) czarna niewolnica widząc, że podjęta przez nią ucieczka z plantacji nie powiedzie się, zabija swoje dwuletnie dziecko - nie chce, by żyło jak ona. Nigdy nie uwalnia się od swojej zbrodni (lub rozpaczliwego przejawu miłości). Próbuje o wszystkim zapomnieć, ale duch dziewczynki, czy też ona sama, wracają po latach, psychicznie i fizycznie prześladują wolną już i mającą własny dom kobietę.
Wejść frontowymi drzwiamiPodejmując takie tematy pisarka rejestruje nie tyle wydarzenia historii czy praktyki niewolnictwa lub rasizmu, ile ich wpływ na mentalność i zachowania dzisiejszych czarnych Amerykanów, śledzi ichokaleczoną psychikę i niezrealizowane marzenia.
W najnowszej, ósmej już powieści noblistki zatytułowanej "Miłość" mitotwórcza przeszłość nie jest zbyt odległa, sięga lat 30. dwudziestego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta