O Polskę trzeba walczyć
18 września 1976 roku w Londynie na cmentarzu Gunnersbury odsłonięty został pomnik Ofiar Katynia: siedmiometrowa iglica z czarnego granitu‚ a na niej orzeł w wieńcu z drutu kolczastego i znacząca data - 1940. Odsłonięcie odbyło się bez udziału oficjalnych czynników rządowych Wielkiej Brytanii i - co szczególnie przykre - bez wojska. Ponad tuzin protestów sowieckich i‚ jakżeby inaczej‚ peerelowskich zrobiło swoje.
Na londyński cmentarz przybyły jednak tysiące ludzi‚ nie tylko Polaków. Wnuk Winstona Churchilla‚ też Winston‚ napisał następnego dnia w "Daily Mail": "Nie byli tu reprezentowani tylko winni‚ ignoranci i podli". A w rzeszy świadków tej podniosłej uroczystości wzrostem wyróżniał się pewnie Józef Czapski‚ autor "Wspomnień starobielskich" i "Na nieludzkiej ziemi"‚ major Wojska Polskiego‚ który na rozkaz gen. Andersa poszukiwał na bezkresnych terenach ZSRR "zaginionych" oficerów polskich. Poszukiwał bezskutecznie‚ znalazł natomiast prawdę o Katyniu.
Po londyńskiej uroczystości Czapski napisał‚ że przeżył ją bardziej niż wszystkie narodowe manifestacje‚ w których uczestniczył. Z pewnością dlatego‚ że zbrodnia katyńska‚ tragedia generacji tego wybitnego malarza‚ a po wojnie - niejako z konieczności - pisarza‚ stała się sprawą jego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta