Manko w kasie - zawinił kasjer
Pracownik, który posługuje się mieniem powierzonym mu przez zakład pracy do zwrotu lub do wyliczenia się, odpowiada bowiem za szkodę na zaostrzonych zasadach. Jednak i wtedy muszą zostać spełnione wszystkie cztery przesłanki ogólnej odpowiedzialności materialnej: 1) niewykonanie lub nienależyte wykonanie obowiązków pracowniczych, 2) wina pracownika (umyślna lub nieumyślna), 3) powstanie szkody, 4) związek przyczynowy między szkodą a zawinionym zachowaniem sprawcy.
RZECZY POD SPECJALNYM NADZOREMDo mienia powierzonego z obowiązkiem zwrotu lub do wyliczenia się należą m.in.: > pieniądze - zarówno polskie, jak i obce środki płatnicze pozostające w obiegu, > papiery wartościowe - czeki, weksle, obligacje, akcje, polisy, bony, książeczki oszczędnościowe, czyli wszelkie dokumenty uprawniające do określonych kwot pieniężnych, towarów bądź usług, > kosztowności - metale szlachetne, złoto, platyna, srebro, kamienie szlachetne i półszlachetne i inne metale rzadkie jako surowce, półfabrykaty, gotowe wyroby zarówno w formie syntetycznej, jak i naturalnej, > narzędzia, instrumenty, podobne przedmioty - wiertarki, precyzyjne klucze, piły, niezbędne do wykonania pracy, > środki ochrony...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta