Strzegą wspólnie, odpowiadają oddzielnie
To wygodna forma organizacji pracy personelu. Maksymalnie zabezpiecza przed ewentualnymi niedoborami towarów.
Wspólną odpowiedzialność materialną pracowników za mienie powierzone z obowiązkiem zwrotu lub wyliczenia się można wprowadzić w zakładzie pracy lub w jego wydzielonej części, w której odbywa się sprzedaż, produkcja, świadczenie usług albo w której przechowuje się mienie powierzone. Szczegółowo reguluje ją rozporządzenie Rady Ministrów z 4 października 1974 r. w sprawie wspólnej odpowiedzialności materialnej pracowników za powierzone mienie (tekst jedn. Dz. U. z 1996 r. nr 143, poz. 663; dalej: rozporządzenie z 4 października 1974 r.).
NADAL NA ZASADZIE WINYPracownicy, którym pracodawca łącznie powierzył mienie, odpowiadają na zasadzie winy (a nie ryzyka). By ich pociągnąć do odpowiedzialności, muszą zostać spełnione wszystkie warunki odpowiedzialności ogólnej, czyli wystąpić szkoda, normalny związek przyczynowy oraz bezprawność zachowania sprawcy. Ta ostatnia polega zwykle na niewyliczeniu się z powierzonego mienia. Wspólna odpowiedzialność materialna...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta