Warunki skutecznej prezydentury
Mała konstytucja dała prezydentowi poza uprawnieniami reprezentacyjnymi możliwość wpływu na politykę bezpieczeństwa narodowego i wspierania zmian ustrojowych.
Warunki skutecznej prezydentury
Kazimierz M. Ujazdowski
Kampanii prezydenckiej w 1990 roku towarzyszyła poważna debata nad ustrojową rolą prezydentury. Dziś, gdy wiadomo, jakie są kompetencje prezydenta, zdobywają popularność koncepcje ignorujące realne znaczenie tej instytucji i możliwości wypełniania przez nią pozytywnej roli ustrojowej.
Wystarczająca mała konstytucja
Zwolennicy rządów prezydenckich twierdzą, że mała konstytucja pozbawiła prezydenta realnego znaczenia politycznego. Politycy ci zdają się wierzyć Lechowi Wałęsie, który wiele swych porażek tłumaczy rzekomo niewielkimi kompetencjami prezydenta "Cokolwiek chcę zrobić, to łamię prawo. Wpadłem we własne sidła. Dajcie mi większe możliwości, to więcej zrobię", te słowa wypowiedziane przed czterema laty na spotkaniu z KK "S" Wałęsa powtarzał wielokrotnie. Z drugiej strony Karol Modzelewski lansuje pogląd, że prezydent powinien zrezygnować z aktywnej roli politycznej i przyjąć rolę mediatora.
Żadna z tych opinii nie odpowiada rzeczywistości systemu politycznego. Mała konstytucja uznała rząd za główny ośrodek władzy wykonawczej, ale dała prezydentowi poza uprawnieniami...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta