Bat na taniego importera
Nie jest to jednak proces łatwy, szybki i możliwy do uruchomienia pod byle pretekstem.
Przypominamy, w jaki sposób można bronić się przed dumpingiem, subwencją i nadmiernym importem towarów, nie tylko z Dalekiego Wschodu.
Zasady ochrony rynku przed zagrożeniami, które są następstwem nieuczciwej konkurencji bądź skutkiem znacznej przewagi konkurencyjnej, określa prawo międzynarodowe. Instytucją stojącą na straży jego przestrzegania jest Światowa Organizacja Handlu (WTO). Zgodnie z jej postanowieniami przejawami nieuczciwej konkurencji są dumping i subsydiowanie towarów. Przewaga konkurencyjna natomiast ma miejsce wówczas, gdy nadmierny import powoduje poważne szkody w przemyśle krajowym (wspólnotowym).
Kiedy dumping...Główną metodą ustalenia, czy mamy do czynienia z dumpingiem, jest porównanie cen sprzedaży na rynku eksportera i tego samego produktu przeznaczonego na eksport. Ich różnica stanowi tzw. margines dumpingu. Jeśli przekracza on 2 proc. ceny eksportowej, wówczas Komisji Europejskiej wolno wprowadzić środki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta