Czy asesor powinien orzekać
Artykuł prof. Andrzeja Rzeplińskiego i Adama Bodnara (" Czy asesor powinien orzekać w głośnej sprawie Andrzeja S .", "Rzeczpospolita" z 14.07.2005 r.) dotyczy niezwykle ważnej problematyki organizacji wymiaru sprawiedliwości w Polsce, a zwłaszcza usytuowania w nim instytucji asesora.
Aktualny model asesury ukształtowany jest przez przepisy ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych. Regulacje te zostały jednak przez autorów artykułu zacytowane w sposób wybiórczy, a nawet niestety tendencyjny, co w konsekwencji wprowadza czytelników w błąd. Nie można skutecznie twierdzić, że asesor nie ma gwarancji niezawisłości, skoro zaraz w następnym zdaniu przywołuje się przepis, z którego wynika, że w zakresie orzekania asesorzy są niezawiśli.
Podobnie niesłuszne jest czynienie zarzutu, iż jedynie sędziowie są związani przysięgą służbową. Przecież w treści artykułu została zacytowana rota ślubowania składanego przez asesorów. Jest ona co do treści identyczna jak ślubowanie składane przez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta