Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Spółka do odstrzału

19 lipca 2005 | Dobra firma | PW

SĄD MOŻE ROZWIĄZAĆ FIRMĘ Spółka do odstrzału W niektórych sytuacjach sąd może rozwiązać spółkę niezależnie od tego, czy podoba się to jej właścicielom

Wyobraź sobie, że masz świetnie prosperującą spółkę. Nikomu nie zalegasz z pieniędzmi, perspektywy rysują się całkiem interesująco. Czy to możliwe, by twoja firma z dnia na dzień przestała istnieć?

Upadłość to nie jedyny przypadek, kiedy dopuszczalna jest ingerencja sądu w decyzje wspólników o istnieniu spółki. Przepisy dotyczą wielu sytuacji, w których możliwe jest rozwiązanie spółki niezależnie od woli wspólników.

Spółka do rozwiązania

Jeśli spółka przestrzega prawa, nie ma się czego obawiać. Sądy interweniują tylko wtedy, gdy doszło do jego poważnego naruszenia. Jednak nawet wówczas nic nie dzieje się z dnia na dzień. Zazwyczaj rozwiązanie spółki z urzędu wymaga ustanowienia likwidatora i przeprowadzenia skomplikowanej procedury. To kosztuje. Konieczny nakład pracy i powszechne przekonanie, że rozwiązanie spółki z urzędu to naprawdę ostateczność sprawia, że sądy sięgają po nią niezmiernie rzadko. Pomijając, że aby się na to zdecydować, sąd musi wiedzieć, że w spółce źle się dzieje.

Kiedy wolno

Przyczyny rozwiązania spółki z urzędu różnią się w spółkach kapitałowych (akcyjnej i z ograniczoną odpowiedzialnością) i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3588

Spis treści
Zamów abonament