Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Państwa muszą bronić praw podstawowych

19 lipca 2005 | Prawo | MA

STRASBURG Konsekwencje członkostwa w UE Państwa muszą bronić praw podstawowych Ochrona praw podstawowych we Wspólnocie Europejskiej jest równoważna ochronie wynikającej z europejskiej konwencji.

W maju 1993 r. minister transportu Irlandii zajął samolot wydzierżawiony przez spółkę lotniczą z Turcji Bosphorus Airways od Jugosłowiańskich Linii Lotniczych JAT. Uczynił to, powołując się na regulację 990/93 Rady Wspólnot Europejskich, która wprowadziła sankcje przeciwko Jugosławii. Irlandzki sąd orzekł, iż regulacji Rady nie można było zastosować do tego samolotu. Z kolei Sąd Najwyższy, rozpatrując apelację władz Irlandii, uznał za właściwe zadać pytanie Europejskiemu Trybunałowi Sprawiedliwości. I na podstawie uzyskanej odpowiedzi uwzględnił apelację. Ale do tego czasu dzierżawa samolotu wygasła, sankcje zostały złagodzone, więc Irlandia zwróciła samolot bezpośrednio JAT.

TBA poskarżyła się Trybunałowi Praw Człowieka w Strasburgu, że z powodu sankcji poniosła poważne straty. Kwestionowała też legalność działań Irlandii (art. 1 protokołu nr 1 do Europejskiej Konwencji Praw Człowieka i Podstawowych Wolności).

Trybunał, któremu poglądy w tej sprawie przedstawili także Komisja Europejska, rządy Włoch i Wielkiej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3588

Spis treści
Zamów abonament