Chłopcy z podwórka
Ma biało-zielone barwy i koniczynkę w herbie, dla podkreślenia swoich korzeni. Powstał przy kościele św. Marii na East End, w biednej części Glasgow, żeby popierać kuchnie, wydające zupę bezrobotnym katolickim emigrantom z Irlandii. Stąd irlandzkie barwy i shamrock - koniczynka, będąca symbolem wyspy. W emblemacie Celticu ma cztery listki przynoszące szczęście.
Stare firmyBył rok 1888. Rangers, klub bogatych szkockich protestantów, istniał już od piętnastu lat i początkowo nie traktował Celticu poważnie. Sytuacja zmieniła się, kiedy Irlandczycy, którym się powiodło, wyszli poza kuchnie polowe i zaczęli odgrywać rolę w życiu Glasgow. Irlandzka katolicka klasa średnia, mająca swoich przedstawicieli w klubie, zaspokoiwszy pierwsze ambicje zawodowe, zaczęła myśleć o sportowych. W roku 1891 Celtic zignorował panujące w Szkocji zasady amatorstwa, kupując z angielskiego Evertonu obrońcę Dana Doyle, który został kapitanem reprezentacji Szkocji. Z Doylem Celtic osiągnął swój pierwszy sukces - w roku 1892 zdobył Puchar Szkocji, pokonując w finale Queen's Park, a rok później pierwszy tytuł mistrzowski, wyprzedzając Glasgow Rangers.
Od tamtej pory Celtic toczy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta