Rozstrzygająca bitwa
Bolszewicy byli wówczas coraz bliżsi zwycięstwa w wojnie z Polską. Sytuację odmieniła spektakularna kontrofensywa, dowodzona osobiście przez naczelnego wodza Józefa Piłsudskiego.
Niespodziewany atak znad Wieprza przerwał radziecki front i zmusił wojska do odwrotu. Sukces był tak wielki, że wydarzenie zyskało miano cudu nad Wisłą. Zwycięstwo przypisywano nawet wstawiennictwu Najświętszej Marii Panny, co wielu uznawało za inspirowane przez endecję umniejszanie zasług Piłsudskiego.
Bitwa Warszawska miała powszechnie docenianą rangę ponadnarodową. Nie tylko zagwarantowała Polsce niepodległość - ocaliła również europejską demokrację. Kolejnym celem bolszewickiej Rosji miało być bowiem wzniecenie rewolucji komunistycznej w całej Europie. Brytyjski dyplomata lord E. V. d'Abernon, obserwator sytuacji w Polsce, uznał Bitwę Warszawską za jedną z osiemnastu decydujących bitew świata. Papież Pius XI, który w 1920 roku był nuncjuszem apostolskim w Warszawie, kazał wymalować fresk upamiętniający to wydarzenie w kaplicy domowej rezydencji w Castel Gandolfo. Dokumenty Bitwy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta