Wolontariusz to nie pracownik
- Jesteśmy fundacją, która pomaga nieuleczalnie chorym dzieciom (m.in. organizujemy przedstawienia w szpitalach, dofinansowujemy zabiegi medyczne). Zgłosili się do nas studenci, proponując nam pracę w charakterze wolontariuszy. Czy wolontariusza należy traktować podobnie jak pracownika, oczywiście z wyjątkiem wypłaty wynagrodzenia? Czy są jakieś przeszkody w skorzystaniu przez nas z wolontariatu? - pyta czytelnik DOBREJ FIRMY.
Wolontariusz to osoba, która ochotniczo i bez wynagrodzenia wykonuje świadczenia na zasadach określonych w ustawie z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie (DzU z 2003 r. nr 96, poz. 873 ze zm.; dalej: ustawa). Oczywiście można znaleźć pewne analogie do statusu pracownika, ale wolontariusz nie podlega reżimowi kodeksu pracy.
Za porozumieniemZ wolontariuszem nie zawiera się umowy o pracę, ale porozumienie. Ma ono charakter cywilnoprawny. Zasady świadczeń wolontariusza muszą być tam właśnie określone (zakres, sposób, czas ich wykonywania). W porozumieniu powinno się znaleźć postanowienie o możliwości jego rozwiązania. Gdy dotyczy okresu dłuższego niż 30 dni, trzeba je zawrzeć na piśmie.
Wolontariusz może żądać pisemnego potwierdzenia treści...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta