Zmarł pracownik
- W sierpniu zmarł nasz pracownik. Jakie składniki wynagrodzenia powinniśmy wypłacić spadkobiercy? Czy wypłacając je, powinniśmy potrącić zaliczkę na podatek i składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne? - pyta czytelnik DOBREJ FIRMY. Dodaje, że spadkobiercą jest niepełnoletnie dziecko.
O tym, jakie skutki niesie za sobą śmierć podatnika, mówi art. 63 1 kodeksu pracy. Z jego § 2 wynika, że prawa majątkowe ze stosunku pracy przechodzą po śmierci pracownika, w równych częściach, na małżonka oraz inne osoby spełniające warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej w myśl przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Gdy takich osób nie ma, prawa te wchodzą do spadku.
Chodzi oczywiście o prawa majątkowe, które pracownik nabył za życia.
Co wypłacićTakim prawem jest przede wszystkim prawo do wynagrodzenia za pracę (w tym także wynagrodzenia zaległego, którego pracownik za życia nie dostał). Przy czym nie chodzi tu tylko o wynagrodzenie zasadnicze, ale też: > premie, > dodatki, > nagrody (z zysku, z zakładowego funduszu nagród).
Pracodawca powinien też wypłacić inne świadczenia, jeśli należały się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta