Jeśli nie etat, to co?
Kodeks pracy ma zastosowanie tylko w sytuacji, gdy strony nawiązały stosunek pracy. Co do zasady zatrudnienie w każdej innej formie następuje na podstawie kodeksu cywilnego. Wyjątkiem jest np. praca nakładcza.
Szczęśliwy, bo na etacieZgodnie z art. 2 kodeksu pracy (w skrócie k.p.) pracownikiem jest osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania i spółdzielczej umowy o pracę. Z chwilą nawiązania stosunku pracy strony obarczone są określonymi obowiązkami, ale nabywają też prawa. Zgodnie zatem z art. 22 k.p. pracownik zobowiązuje się wykonywać na rzecz pracodawcy pracę określonego rodzaju pod jego kierownictwem oraz w wyznaczonym przez niego miejscu i czasie. Pracodawca natomiast musi zatrudniać pracownika za wynagrodzeniem. To m.in. zasada podporządkowania odróżnia stosunek pracy od pozostałych form zatrudnienia.
Zastępstwo nietypowe, ale kodeksoweUmowę na zastępstwo reguluje art. 25 § 2 k.p. Wielu pracodawców uważa, że to złoty środek na kłopoty kadrowe w firmie. Nowa osoba przyjmowana jest na zastępstwo zatrudnionego pracownika, nieobecnego w pracy z przyczyn usprawiedliwionych. Zastępca świadczy pracę przez okres tej usprawiedliwionej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta