Rodzinne interesy wymagały kontroli
Zespół Elektrowni Pątnów - Adamów - Konin dostarcza 11 proc. energii w Polsce. Po sprzedaży w 1999 r. Elektrimowi pakietu akcji i po podniesieniu kapitału skarb państwa ma w dziś w ZE PAK 51 proc. udziałów.
Znikające konsorcjumPod koniec 1998 r. wśród firm starających się o prywatyzowany PAK znalazło się Konsorcjum Elektrim, złożone z Call Energy, Banku Pekao, Banku Ochrony Środowiska, Megadeksu, Elektromontażu Północ, Mostostalu Warszawa i Elektrimu. Ale w lutym 1999 r. członkowie konsorcjum - oprócz samego Elektrimu - zrezygnowali z walki o PAK. Wystąpiły z niego wszystkie firmy, które gwarantowały finansowanie inwestycji.
NIK ustaliła, że w marcu 1999 r. dyrektor Departamentu Nadzoru i Prywatyzacji II przedłożyła w Ministerstwie Skarbu rekomendację sprzedaży 20 proc. akcji PAK Konsorcjum Elektrim. Tak brzmiał tytuł dokumentu, bo w jego końcowym ustępie pojawił się fragment, że umowa prywatyzacyjna dotyczy wyłącznie Elektrimu. Z naszych informacji wynika, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta