Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polski przemysł kolejowy na unijnym rynku

03 października 2005 | Dodatek Rzeczpospolitej | JR

KOLEJE Potrzebna polityka transportowa Polski przemysł kolejowy na unijnym rynku Rosnąca z roku na rok liczba wystawców Międzynarodowych Targów Kolejnictwa TRAKO, z których większość stanowią krajowe firmy, wskazywałaby, że ten sektor przemysłu w Polsce znajduje się w niezłej kondycji.

Mimo że polskie koleje ciągle znajdują się w defensywie, tracąc z roku na rok udziały w rynku transportowym, to jednak potencjalny rynek kolejowy Polski ciągle jeszcze należy do największych w Europie. Nie ulega też wątpliwości, że obecny stan stagnacji polskich kolei to tylko przejściowy okres wynikający z braku polityki transportowej państwa. Pełne wdrożenie unijnej, stosunkowo prokolejowej, polityki transportowej nie jest bowiem tylko wypełnieniem zobowiązań traktatowych, ale przede wszystkim zabezpieczeniem interesów gospodarczych państwa. Transport drogowy znalazł się bowiem w obliczu poważnych barier wzrostu. Rosnące ceny paliw i stopniowa redukcja w Unii pomocy publicznej dla tego sektora na pewno pogorszą opłacalność transportu drogami na korzyść tańszej i mniej energochłonnej kolei. Do pełnego obciążenia transportu drogowego generowanymi przez niego kosztami zewnętrznymi jest jeszcze daleka droga, ale przykład Niemiec, które wprowadziły pierwszy etap poboru opłat za korzystanie z autostrad, wskazuje, że czasy dotowania transportu drogowego powoli przechodzą do przeszłości. Transport drogowy pokrywa bowiem w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3652

Spis treści
Zamów abonament