Żeby transakcja była bezpieczna
Po lekturze artykułu "Jak deweloper klientowi mieszkanie posprzątał" ("Nieruchomości" z 12.09.2005) odezwało się wielu przestraszonych czytelników, którzy podpisali z deweloperami zwykłe umowy. Czy one są ważne? - pytało wiele osób.
Co jest w przepisachUmowy pisemne, nawet nienotarialne, są ważne, ale nie muszą być uznane za umowy zobowiązujące do wydania nieruchomości.
Przypomnijmy, co na ten temat mówi artykuł 158 kodeksu cywilnego: "Umowa zobowiązująca do przeniesienia własności nieruchomości powinna być zawarta w formie aktu notarialnego. To samo dotyczy umowy przenoszącej własność, która zostaje zawarta w celu wykonania istniejącego uprzednio zobowiązania do przeniesienia własności nieruchomości". Jak widać - kodeks cywilny wyraża się w tej materii absolutnie jednoznacznie.
Z kolei w ustawie o własności lokali w art. 9 czytamy: "1. Odrębna własność lokalu może powstać także w wykonaniu umowy zobowiązującej właściciela gruntu do wybudowania na tym gruncie domu oraz do ustanowienia - po zakończeniu budowy - odrębnej własności lokali i przeniesienia tego prawa na drugą stronę umowy lub na inną...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta