Dojazd do pracy rzadko bywa pracą
Z czasem pracy mamy do czynienia wówczas, gdy pracownik pozostaje do dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy - art. 128 § 1 kodeksu pracy (definicja czasu pracy). Nie musi zatem, przebywając na terenie firmy, faktycznie realizować pracowniczych obowiązków. Wystarczy bowiem stała gotowość do ich wypełniania, z którą idzie w parze dyspozycyjność. Obie one wynikają również z definicji stosunku pracy. Zgodnie z nią pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz i pod kierownictwem pracodawcy oraz w wyznaczonym przez niego miejscu i czasie, a pracodawca do zatrudniania go za wynagrodzeniem (art. 22 § 1 k.p.).
Ważny rodzaj pracyMożna powiedzieć, że pracownik jest dyspozycyjny, gdy wykonuje obowiązki zgodne z rodzajem pracy zawartym w umowie o pracę. Uwaga! Wyjątkiem jest możliwość zlecania innej pracy na okres nie dłuższy niż 3 miesiące w roku kalendarzowym (art. 42 § 4 k.p.). Okres ten będzie czasem pracy, a pracownik będzie miał prawo do wynagrodzenia.
Od kiedy pracownik jest dyspozycyjnyPracownik jest dyspozycyjny względem pracodawcy od chwili, gdy stawi się w zakładzie pracy lub w miejscu,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta