Zarządzenie uchylone, radny zostaje
Jako podstawę prawną wskazał art. 98a ust. 2 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (dalej: usm). Gmina zaskarżyła je do wojewódzkiego sądu administracyjnego. Nie czekając na wyrok, wojewoda zarządził wybory uzupełniające do rady gminy; nowy radny został wybrany 23 maja. Tymczasem 31 maja WSA uchylił zarządzenie zastępcze wojewody. Tyle fakty.
Zarządzenie zastępcze jest swoistym aktem administracyjnym, na co wskazuje art. 98 ust. 4 usm. Do postępowania w sprawach rozstrzygnięć nadzorczych nakazuje on stosować "odpowiednio" przepisy kodeksu postępowania administracyjnego o zaskarżaniu do sądu administracyjnego decyzji w indywidualnych sprawach z zakresu administracji publicznej. Zarządzenie nadzorcze nie może więc być traktowane tak samo jak decyzja administracyjna. Wskazany przepis nakazuje jedynie "odpowiednie" stosowanie norm k. p. a. To odesłanie nie obejmuje zatem regulacji k. p. a.dotyczących wykonalności (skuteczności) decyzji administracyjnych. Wykonalność (skuteczność) zarządzenia zastępczego wojewody należy łączyć z jego prawomocnością. Taką tezę potwierdził NSA w Warszawie w wyroku z 25 listopada 1999 r. (I S. A. 1483/99, niepublikowany). Wobec tego zarządzeniu zastępczemu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta