Odprawa to nie wynagrodzenie
- Jesteśmy przedsiębiorstwem państwowym. Rada pracownicza chce odwołać dyrektora. Ukończył on już 65 lat i zamierza przejść na emeryturę. Czy przysługuje mu odprawa emerytalna (w zakładowym zbiorowym układzie pracy przewidziana jest 6-miesięczna) i odprawa dyrektorska z art. 39 ustawy o przedsiębiorstwach państwowych? Jeśli dyrektor sam złożyłby rezygnację, to która odprawa by mu przysługiwała? Czy wysokość odprawy emerytalnej ogranicza ustawa kominowa? - pyta czytelnik DOBREJ FIRMY.
Z pewnością dyrektor nie będzie uprawniony do dwóch odpraw jednocześnie, co potwierdza orzecznictwo (wyrok Sądu Apelacyjnego w Lublinie z 21 listopada 1996 r. sygn. III APr 9/96). Celem ustawy o przedsiębiorstwach państwowych jest bowiem ustalenie prawa do jednej, a nie dwóch odpraw.
Odprawa dyrektorska albo emerytalnaW wypadku odwołania dyrektora przedsiębiorstwa państwowego przysługuje mu odprawa z art. 39 ustawy z 25 września 1981 r. o przedsiębiorstwach państwowych (tekst jednolity DzU z 2002 r. nr 112, poz. 981 ze zm.). Odprawa ta jednak nie przysługuje, jeżeli odwołanie nastąpiło...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta