Antymonopolowa inkwizycja
Uczestnicy kartelu starają się nie pozostawiać śladów na piśmie, trzeba więc szukać pośredniego dowodu zawarcia porozumienia. Może być nim na przykład czasowa zbieżność zmian cen.
Gdy zachodzi podejrzenie praktyki ograniczającej konkurencję, np. zawarcia niedozwolonego porozumienia (kartelu) prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczyna postępowanie antymonopolowe. Jego istotną częścią jest postępowanie dowodowe.
Ustawa i kodeksPostępowanie dowodowe jest regulowane w sposób dość skomplikowany. Pewne ogólne przepisy znajdziemy w ustawie o ochronie konkurencji i konsumentów (ustawa antymonopolowa). Ta odsyła do kodeksu postępowania cywilnego (art. 227- 315 - dowody), kodeksu postępowania karnego (art. 217 - 236a - przeszukanie) oraz ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (art. 136 - 140 - zajęcie rzeczy). Jak z tego wynika, postępowanie dowodowe oparte jest głównie na przepisach k.p.c. Jego przepisy stosuje się odpowiednio, a więc dostosowując je do administracyjnego charakteru postępowania antymonopolowego.
Podstawową zasadą postępowania dowodowego wynikającą z k.p.c. jest kontradyktoryjność, zgodnie z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta