Objaśnili naturę światła
- Od zarania dziejów naszego gatunku fascynują nas zjawiska świetlne. Stopniowo udaje nam się odkrywać ich naturę - oświadczyła w uzasadnieniu werdyktu komisja noblowska.
Tegoroczna nagroda Nobla trafiła do wybitnych przedstawicieli spektroskopii laserowej, dziedziny od 40 lat przeżywającej burzliwy rozwój; - powiedział prof. Tadeusz Stacewicz z instytutu Fizyki teoretycznej UW.
Połowę nagrody (5 milionów koron szwedzkich, czyli około 2 milionów złotych) otrzymał Amerykanin Roy J. Glauber. Jego zasługa dla nauki polega na tym, że udało mu się opisać teoretycznie zachowanie cząsteczek światła. W roku 1963 Glauber stworzył podstawy optyki kwantowej. Jest to nauka, która, mówiąc bardzo ogólnie, opisuje oddziaływania pomiędzy światłem a materią. Glauber zdołał zawrzeć optykę - w kwantowej fizyce. Dzięki temu wyjaśnił fundamentalną różnicę pomiędzy gorącymi źródłami światła, takimi jak zwykłe żarówki, a laserami, które dają światło o specyficznej długości fali.
Zainteresowania naukowe Glaubera dotyczą nie tylko optyki kwantowej. Amerykański naukowiec bada też m.in. zachowanie się cząstek w reaktorach i kolizje cząstek o wysokich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta