Przejazd gratis, ale z podatkiem
Oprócz typowej wypłaty pracownik otrzymuje od pracodawcy różne bonusy. Jednym z nich może być zwrot wydatków na dojazd do zakładu albo zapewniony przez pracodawcę transport do firmy.
Czy pracownik faktycznie uzyskuje z tego tytułu korzyść majątkową? Organy podatkowe nie mają tu większych wątpliwości. Jak podkreśliło Ministerstwa Finansów w piśmie z 29 czerwca 2001 r. (PB5/MC-033-70/01), zwrot kosztów dojazdu do pracy jest dla pracownika przychodem opodatkowanym na tych samych zasadach co wynagrodzenie.
Do tego stanowiska stosują się także urzędy skarbowe. Przykładowo w wyjaśnieniach Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu z 22 czerwca 2004 r. (PSUS/OPBI/423/88/04/AG) czytamy: "Świadczenia pracodawcy na rzecz pracowników polegające na pokrywaniu kosztów z tytułu opłat za przejazdy do miejsca pracy nie zostały wymienione pośród dochodów wolnych od podatku w art. 21 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zorganizowanie dojazdów do pracy w przypadku braku połączeń umożliwiających dojazd do pracy w godzinach ustalonych przez pracodawcę będzie obowiązkiem spółki wynikającym z regulaminu wynagradzania, a przekazanie usługi nastąpi w wykonaniu tego obowiązku....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta