Warto czekać na wyrok sądu
Sytuacja wydaje się paradoksalna, ale takie właśnie rozwiązanie preferują przepisy podatkowe. Odszkodowanie na podstawie umowy z wykorzystującym nieruchomość można wprawdzie otrzymać szybciej, ale niestety w praktyce może okazać się ono mniejsze. Mogą być też przypadki formalnie beznadziejne, gdy nie ma sposobu na uniknięcie opodatkowania, jak np. opisywana przez "Rz" 30 września sprawa wykorzystania gruntu na budowę ropociągu. Jest ona bulwersująca również dlatego, bo dotyczy nieruchomości rolnych, a te, przynajmniej generalnie, przepisy podatkowe preferują najbardziej.
Preferencje dla gospodarstw rolnychInaczej jest z podatkiem dochodowym. W tym wypadku odszkodowania wypłacone w związku ze szkodami za wykorzystanie cudzej nieruchomości co do zasady powinny być opodatkowane. Zwolnieniem objęte są jedynie wypłaty związane z nieruchomościami stanowiącymi część gospodarstwa rolnego. Chodzi o tzw. służebność gruntową, o której mowa w art. 21 ust. 1 pkt 120 ustawy o PIT. ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta