Jak płacić za wypoczynek
Duże zainteresowanie czytelników wywołał artykuł "Ile zapłacić za wypoczynek", opublikowany w DF z 21 września br. Wątpliwości wzbudziła zwłaszcza kwestia uwzględniania zarobków pracownika przy obliczaniu wynagrodzenia urlopowego i ekwiwalentu za niewykorzystany urlop. Decydują tu zarówno stałe, jak i zmienne składniki wynagrodzenia pracownika. Problem wynika z tego, że przy obliczaniu wynagrodzenia urlopowego i ekwiwalentu przewijają się trzy pojęcia - wynagrodzenia należnego, uzyskanego i wypłaconego. Nie zawsze są one tożsame.
Gdy składniki są stałeJeżeli chodzi o stałe składniki, to uwzględnia się należną wysokość wynagrodzenia pracownika za dany miesiąc. "Wysokość należna" odnosi się do wynagrodzenia, do którego pracownik nabył prawo w danym miesiącu.
Gdy składniki są zmienneJeżeli chodzi o zmienne składniki, to uwzględnia się je według wysokości uzyskanej albo wypłaconej.
Ułatwione zadanie mają ci pracodawcy, którzy wynagrodzenie wypłacają w tym samym miesiącu, w którym pracownik nabył do niego prawo, np. wynagrodzenie za wrzesień wypłacają 28 września. Wówczas wynagrodzenie uzyskane jest tym samym co wypłacone.
Inaczej jednak, gdy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta