Przygotowanie partnerstwa publiczno-prywatnego
Nie oznacza to jednak, że można je zawierać od ręki. Niezbędna jest przede wszystkim analiza przewidująca ewentualne następstwa.
Bardzo ważna jest procedura ustalenia, że określone zadanie publiczne ma być wykonywane w trybie ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym (dalej: ustawa). W myśl jej art. 3 partnerstwo publiczno-prywatne jest możliwe tylko wtedy, gdy przyniesie większe korzyści dla interesu publicznego niż inne sposoby przedsięwzięcia. Korzyściami tymi mogą być w szczególności: oszczędności w wydatkach podmiotu publicznego, podniesienie standardu świadczonych usług lub obniżenie uciążliwości dla otoczenia.
Groźba nieważności umowyUstawa wprowadza bezwzględny obowiązek przeprowadzenia wstępnej analizy potencjalnych skutków wyboru PPP jako formy wykonywania zadania publicznego. Zgodnie z art. 21 nieprzeprowadzenie analizy, o której mowa w art. 11 ust. 1, powoduje bezwzględną nieważność umowy o partnerstwie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta