Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Spory o profesora Makarewicza

10 października 2005 | Prawo | LG
źródło: Nieznane

ROZWAŻANIA Spory o profesora Makarewicza Czasem słyszy się w trakcie narzekań na jakość współczesnej legislacji uwagi, że przydałby się ktoś formatu profesora Juliusza Makarewicza prof. Lech Gardocki, I prezes Sądu Najwyższego

W tym roku minęła pięćdziesiąta rocznica śmierci profesora Juliusza Makarewicza. Był on wśród polskich uczonych zajmujących się prawem karnym postacią najwybitniejszą.

Zasłynął w Europie wydaną w 1906 r. w języku niemieckim pracą zatytułowaną "Einführung in die Philosophie des Strafrechts auf entwicklungsgeschichtlicher Grundlage". Nikt nie jest prorokiem we własnym kraju - początkowo nie udało mu się habilitować na podstawie pierwotnej wersji tej pracy na Uniwersytecie Jagiellońskim. Miał wtedy 24 lata, co nas może szokować, bo współcześnie w tym wieku młodzi prawnicy chcący zajmować się nauką ubiegają się dopiero o przyjęcie na studia doktoranckie. Wtedy było inaczej, bo doktorat w systemie austriackim uzyskiwało się tuż po studiach prawniczych, po zdaniu kilku dodatkowych egzaminów.

NIE MIEŚCIŁ SIĘ

Makarewicz...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3658

Spis treści
Zamów abonament