Jak zwolnić pijanego związkowca
- Powszechnie wiadomo, że związkowca nie da się zwolnić. Czy rzeczywiście jednak nie ma na niego sposobu, skoro przychodzi do pracy nietrzeźwy? Czy rzeczywiście taki ktoś jest bezkarny? - pyta czytelnik DOBREJ FIRMY.
Przepisy dotyczące zwolnień związkowców są faktycznie wyjątkowo restrykcyjne. Pracodawca bez zgody zarządu zakładowej organizacji związkowej (zoz) nie może wypowiedzieć ani rozwiązać stosunku pracy z: > imiennie wskazanym uchwałą zarządu zoz członkiem tego zarządu, > z innym pracownikiem będącym członkiem danej zakładowej organizacji związkowej, upoważnionym do reprezentowania tej organizacji wobec pracodawcy. Wyjątkiem - jak mówi art. 32 ust. 1 ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (tekst jedn. w DzU z 2001 r. nr 79, poz. 854 ze zm.), są sytuacje, gdy dopuszczają to odrębne przepisy.
Te odrębne przepisy to regulacje dotyczące likwidacji zakładu pracy, jego upadłości, zwolnień grupowych.
Nie ma zgody w Sądzie NajwyższymNiestety ze związkowcem, który przychodzi do pracy po spożyciu alkoholu albo pije go w firmie, jest problem. Nawet w Sądzie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta