Porozmawiajmy o Europie
Czy Unia Europejska znalazła się w impasie? Czy konstytucja zostanie przemycona tylnymi drzwiami? Jak zwiększyć demokrację w UE? Jakie problemy da się rozwiązać dzięki Europie? Tego rodzaju uzasadnione i zewsząd napływające pytania zasługują na szczerą odpowiedź.
Odrzucenie przez Francuzów i Holendrów konstytucji dla Europy było bez wątpienia poważnym ciosem dla procesu integracji europejskiej. Mimo że traktat konstytucyjny prawdopodobnie nie wejdzie w życie w przewidywalnej przyszłości, ambitne cele w nim zawarte, czyli bardziej demokratyczna, przejrzysta i skuteczna Unia, nadal będą stanowić istotny punkt odniesienia. Oczywiste jest także, że przyszłość traktatu może zostać rozstrzygnięta jedynie w sposób demokratyczny.
Sytuacja, z jaką mamy do czynienia, nie jest przypadkowa. Nie istnieje prosta analiza, diagnoza i lekarstwo. Jeśli jednak obywatele Europy nie będą przekonani, że UE istnieje dla nich i dzięki nim, projektowi europejskiemu grozi nie tylko stagnacja, ale może nawet krok wstecz....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta