Prawo pracy w wyrokach Sądu Najwyższego
Między przeprowadzeniem reorganizacji zakładu a zwolnieniem z tego powodu nie może mijać zbyt dużo czasu - orzekł 6 września 2005 r. Sąd Najwyższy ( I PK 50/05).
Skutkiem stwierdzenia zbyt długiej przerwy zwolnienie może być uznane za bezskuteczne.
Tak było w sprawie laborantki w powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej, która zajmowała się badaniami wody. W stacji likwidowano właśnie to laboratorium i reorganizację podano jako przyczynę zwolnienia. Sąd rejonowy przywrócił laborantkę do pracy. Sąd okręgowy uwzględnił apelację stacji i oddalił pozew kobiety. Szkopuł w tym, że reorganizacja nie została przeprowadzona, laboratorium nadal działało, co było głównym zarzutem skargi kasacyjnej. - Jak długo może trwać reorganizacja będąca uzasadnieniem zwolnienia? - pytała laborantka. Pełnomocnik stacji mówił z kolei, że to naturalne, iż najpierw zwalnia się pracownika, a potem likwiduje miejsce pracy.
SN zgodził się, ale tylko z tym ostatnim. - Nie jest wymagane, aby zmiany były dokonane jednocześnie ze zwolnieniem - stwierdził. Nie może jednak być tak, że reorganizacja dokonywana jest w odległym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta