Weto po wiedeńsku
W Austrii mieszka 117 tysięcy Turków, większość w Wiedniu, gdzie społeczność turecka rządzi się swoimi prawami, wypiera wiedeńczyków z XVI dzielnicy. "Dziękujemy ci, kanclerzu!" - pisali mieszkańcy stolicy w listach do redakcji dziennika "Der Kurier".
Polityką weta straszono w Wiedniu od dawna. Dziennik "Der Standard" opublikował nawet listę takich protestów. Ekolodzy sprzeciwiali się budowie siłowni jądrowej w czeskim Temelinie. Skrajna prawica zebrała przed trzema laty milion podpisów pod petycją w sprawie referendum, które miało zablokować wejście Czech do Unii Europejskiej.
Podobne obawy Austria wiązała ze słowacką siłownią w Mochovcach. Zarówno Słowacji jak i Czechom Wiedeń groził też z powodu dekretów Benesza. Wiedeńczycy domagali się zamknięcia rynku pracy dla nowych członków Unii i z ulgą powitali zapowiedź ministra gospodarki i pracy Martina Bartensteina, by okres karencji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta