Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Sprawiedliwie popadnie w ruinę

19 czerwca 1995 | Kraj | AK

Spór o kompleks klasztorny w Supraślu zagraża egzystencji zabytku

Sprawiedliwie popadnie w ruinę

O prawo do własności dawnej Ławry Supraskiej -- zabytkowego kompleksu klasztornego w Supraślu (woj. białostockie) ubiegają się, argumentując z przeszłości sięgającej początków XVI w. , dwa Kościoły, do których Ławra w różnych okresach należała: prawosławny i katolicki.

Pierwszą cerkiew i klasztor w Supraślu fundował w 1500 roku Aleksander Chodkiewicz, wojewoda nowogrodzki, który sprowadził mnichów

z prawosławnej Ławry Pieczerskiej w Kijowie.

Zwolennicy tezy o katolickiej, a ściślej unickiej genezie klasztoru zwracają uwagę, że Chodkiewicz był zwolennikiem unii florenckiej, nie bacząc, że nie została ona w Polsce praktycznie i trwale wprowadzona w życie. Przez pierwsze sto lat klasztor supraski pozostawał pod jurysdykcją prawosławną i był nawet wizytowany przez patriarchę Konstantynopola. Unię brzeską z 1596 roku Supraśl przyjął dopiero -- wg różnych źródeł -- w 1601, 1603 lub 1604 roku i potwierdził w 1614 roku, ale jego "skłonności ku prawosławiu obserwować można nadal przez całą pierwszą połowę XVII wieku" -- zaświadcza Maria Cubrzyńska-Leonarczyk, badaczka dziejów sławnej wydawniczej oficyny supraskiej.

Przy unii klasztor trwał przez 236 lat; w 1839 r. Moskwa...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Brak okładki

Wydanie: 508

Spis treści
Zamów abonament