Akweny prywatne, państwowe i komunalne
Projekt nowego prawa wodnego
Akweny prywatne, państwowe i komunalne
Żaneta Semprich
Nowy model zarządzania i gospodarowania zasobami wodnymi oraz podział akwenów na państwowe, komunalne i prywatne przewiduje rządowy projekt ustawy -- Prawo wodne. Wpłynął do laski marszałkowskiej w drugiej połowie kwietnia br. , zostanie rozpatrzony na jednym z najbliższych posiedzeń Sejmu.
Autorzy projektu są przekonani, że upaństwowienie wód sprzyjało rozrzutnemu i nieracjonalnemu dysponowaniu nimi. Podkreślają jednak, że jako dobro wspólne, cenne i coraz bardziej deficytowe wody nie mogą być przedmiotem swobodnego zawłaszczania. Skoro przedmiotem regulacji prawnej jest system wód śródlądowych jako całość, nie można też wprowadzać daleko idącej decentralizacji zarządzania nimi -- tłumaczą.
Własność i zarząd
Projekt zakłada mieszany system własności wód, czyli powrót do podziału na wody publiczne i prywatne.
Wśród publicznych wyróżnia wody o znaczeniu ogólnokrajowym oraz takie, których ochrona ma duże znaczenie społeczne. Zostaną one przypisane Skarbowi Państwa. Własnością Skarbu Państwa byłyby więc wody: morskie wewnętrzne, śródlądowe powierzchniowe -- graniczne, żeglowne, podziemne, o ile przepisy nie stanowią inaczej, oraz potoki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta