Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Informacje

19 czerwca 1995 | Prawo | AM

Informacje

Nie ulegam politykom

Rozmowa z Józefem Piechotą, zastępcą prokuratora generalnego

Co zamierza pan zmienić w prokuraturze?

Niezbędne jest przyśpieszenie i usprawnienie prowadzenia śledztw i dochodzeń oraz poprawa skuteczności jej działania. Nie jest to możliwe bez ściślejszej współpracy z policją. Należałoby rozważyć np. utworzenie swego rodzaju policyjnych zespołów śledczych oddelegowanych do dyspozycji prokuratorów, prowadzących postępowania w sprawach gospodarczych, najpoważniejszych kryminalnych i dotyczących przestępczości zorganizowanej. Byłaby to policja podporządkowana prokuraturze, ale oczywiście nadal pozostająca w resorcie spraw wewnętrznych. Istniałaby wtedy możliwość lepszego kształcenia takich funkcjonariuszy i ich specjalizacji. Ich kompetencje i pozycja byłyby o wiele wyższe niż teraz. Ma to znaczenie np. w sądach, gdzie przesłuchiwany policjant nie zawsze jest uznawany za wiarygodnego świadka.

Czyli myśli pan o czymś w rodzaju znanych na Zachodzie "biur prokuratora"?

Właśnie. W takich, nazwijmy je umownie "biurach" można by zatrudniać także cywilnych biegłych w wybranych dziedzinach, którzy wykonywaliby opinie, analizy i ekspertyzy, na które teraz trzeba długo czekać i płacić ogromne pieniądze. Pierwsze takie zespoły powinny powstać przy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 508

Spis treści
Zamów abonament