Kiedy konfiskata jest karą
Prosto ze Strasburga
Kiedy konfiskata jest karą
Marek Antoni Nowicki
Nie można wymierzyć kary konfiskaty, której nie przewidywały przepisy obowiązujące w czasie, w którym popełniono przestępstwo. Narusza to art. 7 ust. 1 Europejskiej Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności.
W listopadzie 1986 r. Welcha aresztowano, a następnie oskarżono o przemyt dużej ilości marihuany i posiadanie kokainy w celu sprzedaży. W sierpniu 1988 r. sąd skazał go na 22 lata więzienia. Wydał też postanowienie o konfiskacie prawie 67 tys. funtów na podstawie ustawy z 1986 r. o przestępstwach handlu narkotykami. Niezapłacenie tej kwoty było równoznaczne z dwoma dodatkowymi latami pozbawienia wolności. Sąd apelacyjny złagodził wyrok o dwa lata i zmniejszył nieco sumę konfiskaty.
Ustawa z 1986 r. miała na celu rozszerzenie możliwości sądów w poszukiwaniu pieniędzy pochodzących z handlu narkotykami, pranych przez angażowanie ich w legalne transakcje: kupna nieruchomości, udziałów w spółkach, akcji itp. Na podstawie art. 2 ust. 3 tej ustawy sądy były uprawnione do uznania, że całość mienia posiadanego lub nabytego przez sprawcę w ciągu ostatnich sześciu lat, uwzględniając również wydatki, była dochodem z handlu narkotykami. Sekretarz stanu, który prezentował projekt ustawy w Izbie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta