Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bilans strat i korzyści

19 czerwca 1995 | Świat | MW

Po upływie sześciu miesięcy od referendum w sprawie przystąpienia Austrii do Unii Europejskiej, kraj ten w 90 proc. dostosował się do przepisów UE

Bilans strat i korzyści

Rozmowa z Wolfgangiem Woltem, dyrektorem generalnym Sekcji Gospodarki i Integracji w austriackim MSZ, b. ambasadorem przy Wspólnotach Europejskich

W referendum w sprawie przystąpienia Austrii do Unii Europejskiej, które odbyło się 12 czerwca ub. r. , "za" opowiedziały się dwie trzecie mieszkańców republiki. Gdyby referendum przeprowadzono teraz, w pół roku po przyjęciu Austrii, zwolenników integracji byłoby ok. 40 proc. W czym upatruje pan przyczyn tak radykalnej zmiany nastrojów?

Opozycja polityczna oraz te środki masowego przekazu, które już w przeszłości występowały przeciwko członkostwu naszego kraju w Unii Europejskiej, starają się teraz uzmysłowić społeczeństwu wyłącznie negatywne aspekty integracji. Najistotniejszym z nich jest fakt, że poziom cen nie spadł tak znacznie, jak przewidywał rząd przed referendum. Niemniej istnieje kilka grup towarów, których obniżki cen są bardzo znaczące. Ceny produktów żywnościowych, zwłaszcza przetworów mlecznych, spadły o 7 -- 8 proc.

Drugą ważną przyczyną jest niezadowolenie zwysokich kosztów uczestnictwa Austrii w Unii Europejskiej. Musimy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 508

Spis treści
Zamów abonament