Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Duże obroty przy małym zysku

19 czerwca 1995 | Ekonomia | LO

W rzemieślniczych firmach

Duże obroty przy małym zysku

Prywatne zakłady przetwórstwa mięsnego "gonią" wielkie przedsiębiorstwa. Coraz więcej -- jak twierdzi wiceprezes Stowarzyszenia Rzeźników i Wędliniarzy, Jacek Marcinkowski z Poznania -- inwestują w nowoczesne maszyny, technologie i kształcenie pracowników, chociaż te, które radzą sobie w warunkach gospodarki rynkowej, mają niewielki zysk ze swojej działalności: 3, najwyżej 5 proc.

Wśród rzemieślniczych zakładów trzeba wyróżnić dwie grupy: powstałe przed i tuż po wojnie oraz powstałe w ostatnich latach. Wspólną cechą ich działalności sprzed 1989 r. jest wytwarzanie głównie wyrobów garmażeryjno-podrobowych, co wiązało się z przydziałami surowca wyłącznie przez duże, państwowe zakłady mięsne. Dopiero po 1989 r. , gdy o rynku zaczęli decydować konsumenci, a nie producenci, można mówić o dynamicznym rozwoju małych i średnich zakładów prywatnych przez dostosowywanie produkcji i obsługi do potrzebklientów.

Pełny asortyment

-- Zmieniłem filozofię działania. Doszedłem do wniosku, że nie jest ważna ilość, lecz różnorodność i wprowadzanie nowych asortymentów wraz z poprawą ich jakości --...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 508

Spis treści
Zamów abonament