Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ważniejsza technologia niż ludzie

24 czerwca 1995 | Ekonomia | JB

Polacy zatrudnieni w Trzecim Świecie

Ważniejsza technologia niż ludzie

W latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych Polska słynęła ze swoich "specjalistów", których w poszczególnych krajach było nawet po parę tysięcy. Degradacja sytuacji politycznej i gospodarczej w takich państwach, jak Irak czy Nigeria, spadek wartości dolara w Polsce, a także zerwanie wielu umów międzyrządowych, wykonywanych za pośrednictwem Polservice'uspowodowały, że liczba Polaków pracujących w krajach rozwijających się zbliżyła się do zera. Od kilkunastu miesięcy coraz więcej polskich firm, szczególnie budowlano-montażowych, zaczyna powracać na utracone niegdyś rynki. Obszar ich zainteresowania ogranicza się jednak niemal wyłącznie do Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu.

Wyjazdy Polaków do krajów rozwijających się zaczęły się w latach sześćdziesiątych dzięki podpisaniu przez Polskę umów międzyrządowych z krajami socjalistycznymi, a w każdym razie "postępowymi". Na mocy rozporządzenia Rady Ministrów, w zawieraniu i egzekwowaniu wszystkich kontraktów musiała jednak pośredniczyć Centrala Handlu Zagranicznego Polservice, która w zamian pobierała od "kooperantów" 20-25 proc. wartości kontraktów. Wyjątkiem były umowy podpisywane przez marynarzy, którzy chcieli pracować dla...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 513

Spis treści
Zamów abonament