Orzeł Biały --700 lat w herbie
Wystawa na Zamku Królewskim w Warszawie
Orzeł Biały --700 lat w herbie
Leszek Pudłowski
26 czerwca 1295 roku książę wielkopolski Przemysł II został koronowany w Gnieźnie przez arcybiskupa Jakuba Świnkę na króla Polski. Dokładnie w siedem wieków później, 26 czerwca 1995 roku otwarta zostanie na Zamku Królewskim w Warszawie wielka wystawa "Orzeł Biały -- 700 lat herbu państwa polskiego". Skąd ta zbieżność dat?
Wiadomo wszak, że to już Lech zakładając stolicę w Gnieźnie zdecydował, że herbem Polski będzie Orzeł Biały, a Piastowie od prawieków używali znaku Orła jako herbu dynastii.
Niestety, źródła historyczne nie potwierdzają tych legendarnych przekazów. Herby zaczęły powstawać w Europie około połowy XII wieku. Nie można zatem odnosić początków jakiegokolwiek herbu do czasów wcześniejszych (choć jeszcze w zaraniu naszego wieku niektórzy badacze doszukiwali się genezy polskich znaków rycerskich w czasach przedchrześcijańskich) . Także znak Orła na pieczęciach książąt piastowskich pojawił się nie od razu i nie wyłącznie. Władcy dzielnicy wielkopolskiej w XIII wieku umieszczali na swych tarczach bardzo różne przedstawienia: trzy lilie, trzy poprzeczne pasy, wspiętego lwa czy orła z przepaską w kształcie księżyca, zaś książęta kujawscy używali połowy orła...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta