Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dwie pamięci

24 czerwca 1995 | Plus Minus | JS

Czy w Polsce, kraju bez Żydów, istnieje antysemityzm?

Dwie pamięci

Jerzy Sadecki

Pamięć polska i pamięć żydowska. Pełne tragedii, krwi i łez. Każda troskliwie pielęgnowana, czasem zapiekła w sobie, odrębna i nie rozumiejąca tej drugiej. Nie mogą się spotkać. Są źrodłem nieporozumień, wzajemnych oskarżeń, także nienawiści.

-- Dlaczego w 50 lat po wojnie Polacy i Żydzi nie mogą znaleźć wspólnego języka -- pyta Simone Veil, były minister zdrowia Francji, więźniarka Oświęcimia, zwracając uwagę, że dobrze układają się stosunki niemiecko-żydowskie, natomiast między Polakami i Żydami ciągle istnieją ostre napięcia. Paradoksalnie, Żydzi łatwiej pogodzili się z tymi, którzy wymyślili holocaust i z właściwą sobie skrupulatnością go przeprowadzili, niż z narodem, z którym przez wieki nie najgorzej współżyli. Swą nienawiść i urazy przenoszą z Niemców na Polaków.

Podczas dwudniowego kolokwium, zorganizowanego przez Instytut Francuski w Krakowie, intelektualiści polscy, francuscy i żydowscy próbowali rozwikłać ten paradoks historii, szczerze pokazując zadry i blizny w pamięci Polaków i Żydów.

Rywalizacja pamięci

-- Polska pamięć jest skoncentrowana na własnym patriotyzmie, walce o niepodległość, na polskich cierpieniach i krzywdach -- przypomina Stefan Wilkanowicz,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 513

Spis treści
Zamów abonament