Granice trucia
Na początek 240 mln dolarów
Granice trucia
Czternaście krajów, położonych nad Bałtykiem lub prowadzących interesy w tym regionie, zainicjowało wspólny program "Clean Baltic Sea". Jego celem jest likwidacja zanieczyszczeń w 132 miejscach (tzw. hot spots) , wymagających natychmiastowej interwencji.
Są to główne ogniska zanieczyszczeń, które decydują o stanie wód Bałtyku. 98 znajduje się w krajach postkomunistycznych. Niektóre z nich zlokalizowane są daleko od morza, w Czechach, Białorusi i na Ukrainie. Program Ochrony Bałtyku obejmie zatem też Ukrainę, Białoruś, Słowację i Czechy. Wśród "gorących punktów" znajduje się przemysłowo-rolniczy pas południowej Polski, gdzie odpady fabryczne i nawozy sztuczne przemieniły Wisłę w ściek.
-- Działania należy podjąć teraz. Odrodzenie się systemów ekologicznych Bałtyku potrwa długo -- powiedział Bertill Hegerhall, przedstawiciel Światowego Funduszu na rzecz Przyrody ds. Bałtyku. Bałtyk jest wyjątkowym morzem i wymiana wody przez bardzo wąski i płytki przesmyk Cieśniny Duńskiej odbywa się bardzo wolno. Nawet jeśli zatrzymalibyśmy wszystkie zanieczyszczenia, to naturalny proces oczyszczania wody będzie trwał przez kilka lat.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta